
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 7.112 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 4.953 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 250 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 13.4 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.25 W |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 1.25 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input Bias Current | -2 µA |
| Max Supply Current | 17 mA |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 189
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86342
Ext.Price$0.86342
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86342 | $0.86342 |
| 10 | $0.71674 | $7.16740 |
| 25 | $0.64765 | $16.19125 |
| 50 | $0.58522 | $29.26100 |
| 100 | $0.51643 | $51.64300 |
| 300 | $0.49377 | $148.13100 |
| 500 | $0.47210 | $236.05000 |
| 1000 | $0.44921 | $449.21000 |
